Technické SEO - Průchodnost a indexace stránek

  • Blog

Dalším důležitým bodem je zajištění toho, aby vyhledávače mohly vaše webové stránky správně procházet a indexovat. Zkontrolujte, kolik jednotlivých stránek váš web obsahuje a porovnejte to s počtem stránek, které vyhledávače na vašich stránkách zaindexovaly. Rozhodněte, které stránky indexaci nepotřebují a správně nastavte ty, od kterých naopak čekáte, že vám přivedou návštěvníky.

Co ovlivňuje indexaci webu

Aby mohli roboti váš web najít a v rámci crawlingu s ním pracovat, je potřeba, aby byl zaindexován. Celý proces indexace webu spočívá v několika krocích, které byste měli zkontrolovat. O jaké kroky konkrétní kroky jde?

Nastavení souboru robots.txt


nastaveni souboru robots

Textový soubor robots.txt obsahuje konkrétní pokyny pro roboty vyhledávačů týkající se obsahu vašeho webu. Nachází se na vašich stránkách, když zadáte: www.vašedoména.cz/robots.txt.

Omylem se totiž může stát, že máte zablokované roboty pro všechny stránky vašeho webu, což samozřejmě jeho prohledávání zásadně brání.

 

Meta tag robots


Zakázat práci robotům můžete i dalším způsobem. Jde o přidání části kódu do hlavičky vaší stránky. Na rozdíl od předchozího bodu se u tohoto postupu zamezí přístupu robotům jen pro danou konkrétní stránku. Všechny ostatní bez přidané části kódu zůstávají přístupné.

meta name robots index

meta name robots noiendex

Soubory Sitemap.xml

nastaveni souboru sitemap

Další způsob, jak zdokonalit technické SEO, je kontrola takzvané mapy stránek. Ty mohou být buď neaktualizované nebo vůbec neexistují. Mapa stránek neboli sitemap by měla standardně existovat zadáním www.vašedoména.cz/sitemap.xml.

Pokud webové stránky obsahují neexistující URL adresy, běžným uživatelům se objeví hláška „404 – nenalezeno“. To samo o sobě působí silně neprofesionálně, a tak je dobré mít sitemap neustále aktualizovaný.

Na stránku nevedou žádné odkazy

Někdy se může stát, že na určitou URL stránku našeho webu nevedou Žádné odkazy. Nebo na ní vést mohou, ale jsou prakticky nedohledatelné díky hluboké informační struktuře. Pak využijte například nástroj Screaming Frog. Ten projde nejen celý váš web, ale vrátí pro každou jeho stránku také informaci o Crawl Depth.

nastroje odkazy

Jak zjistím, že jsou moje stránky indexované?

Existuje několik způsobů, jak to provést. Jednotlivě se od sebe liší především kvůli danému vyhledávači. V zásadě to lze provést třemi různými způsoby.

Pomocí vyhledávacích operátorů

Například u vyhledávače Seznam se jedná o operátora info: info:https://ybstudio.cz.

Naproti tomu u vyhledávače Google je potřeba zadat jednoduchou URL adresu do vyhledávání. Pokud se zadaná adresa objeví jako první ve výsledku vyhledávání, znamená to, že je stránka zaindexována.

 

SEZNAM                                                                                  GOOGLE

vyhledavani seznamvyhledavani google

Pomocí vyhledávačů pro webmastery

Druhým způsobem, jak zjistit, zda jsou vaše stránky zaindexované, je použití nástrojů pro webmastery, které mimo jiné nabízejí i možnost funkce pro monitoring webu. Účet se vytváří bezplatně.


Například Google Search Console je nástrojem od společnosti Google, v němž můžete dohledat, které konkrétní URL stránky vašeho webu vyhledávač Google považuje za takzvané invalidní.

U vyhledávače Seznam pak jde o nástroj nazvaný Seznam Webmaster, který nedisponuje tolika funkcemi, ale i přesto je použitelný.

search console

Pomocí dalších nástrojů

Poslední možností je pak využití dalších nástrojů. Mezi ně patří Marketing Miner nebo Collabim.

Co dělat, když moje stránka není indexována?

Co konkrétního můžete udělat, aby byla vaše stránka indexována na webu? Nejjednodušší způsob je přihlásit se do Google Search Console a stránku kliknutím na ikonu URL Inspection a Request Indexing přidat. O trochu snadněji to jde u Seznamu pomocí Seznam Webmaster. V levém sloupci klikněte na Přidání URL do hledání a pak již můžete zadat svoji webovou stránku.

 

Copyright © 2023     

Ochrana osobních údajů