Ministr Bartoš: 3,4 miliardy na kyberbezpečnost

Ministerstvo pro místní rozvoj právě spustilo IROP – Integrovaný regionální operační systém 2021-2027. Jeho cílem je zabezpečení komunikačních a informačních systémů veřejné správy a následná ochrana dat občanů, a to pomocí výzev, ve kterých je připraveno 3,4 miliardy korun.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš k tomu říká: „Kybernetická bezpečnost je v současné době jedním z hlavních témat, které se řeší nejen v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině po celém světě. Ministerstvo pro místní rozvoj proto doposud poskytlo prostřednictvím Integrovaného operačního regionálního programu na rozvoj českého eGovernmentu a kyberbezpečnosti 8,3 miliardy korun a v této podpoře chce i nadále pokračovat. Spouští tak nové výzvy s částkou 3,4 miliardy korun.“ Ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo už 322 jednotlivých projektů. Cílem je větší odolnost státní správy i složek integrovaného záchranného systému proti kybernetickým útokům.

kyberbezpecnostVýzvy probíhající v současné chvíli pomáhají s ochranou například zavedením nástrojů pro ověřování identity občanů, šifrováním dat nebo řízením přístupových oprávnění a rozdělují se podle místa dopadu a realizace projektu.

Třetí výzva je zaměřena na méně rozvinuté regiony. Díky Evropskému fondu pro regionální rozvoj (EFRR) je k dispozici více jak 600 miliónů korun. Čtvrtá výzva se zaměřuje na takzvané „přechodové regiony“ a EFRR v ní rozděluje okolo 1,7 miliardy korun. Projekty s celostátním dopadem jsou pak zohledněny v páté výzvě. V ní je k dispozici více jak jedna miliarda korun.

Veškeré projekty se budou následně hodnotit na základě toho, jak do Monitorovacího systému 2021+ budou přicházet jednotlivé žádosti.
V srpnu pak dochází ke zveřejnění výzev v oblasti školství. Jednotlivé kategorie regionů, včetně konkrétních výzev, jsou uveřejněny na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.

Copyright © 2022     

Ochrana osobních údajů