Tisíce českých a slovenských neziskovek již dvanáct let bezplatně využívají služby Googlu

Digitalizace se už dávno netýká jen byznysu, ale i místních neziskových a kulturních organizací. Řada z nich se i přes omezené zdroje dokázala úspěšně modernizovat a začít naplno využívat digitální nástroje pro pomoc svým klientům, spolupráci v týmu nebo oslovování dárců. To vše i za pomoci Googlu, který už od roku 2009 pomáhá tisícovkám českých a slovenských neziskovek svým know how, nástroji a službami Google Ads, YouTube a Workspace. Kromě bezplatného přístupu k řadě produktů nebo vzdělávacích akcí jim nabízí také reklamní prostor v hodnotě až 10 000 dolarů měsíčně.

digitalizace

Globální grantový program Google Ad Grants, v rámci něhož mohou organizace bezplatně inzerovat, umožňuje také využívat nástroje pro správu a analýzu reklamních kampaní ve Vyhledávání. Tyto kampaně pomáhají jednak zvýšit povědomí veřejnosti o poslání dané organizace, oslovit nové dárce, ale zejména propojit dané neziskovky s lidmi, kteří potřebují jejich pomoc. Podobně pak program YouTube pro neziskové organizace pomáhá organizacím vyprávět své příběhy prostřednictvím videí a úspěšně oslovit třeba i mezinárodní publikum.


„Když jsme v roce 2009 spouštěli v Česku program Google Ad Grants a nabídli jsme jeho prostřednictvím neziskovám reklamní prostor v hodnotě tisíců dolarů, dokázala této možnosti využít jen hrstka z nich. Dnes mi dělá radost sledovat, jak se neziskovky masivně modernizují a jak řada z nich už dokáže zužitkovat digitální nástroje i bezplatnou podporu ke svému růstu, financování a pomoci potřebným,” komentuje ředitelka české, maďarské, slovenské a rumunské pobočky Googlu Taťána le Moigne.


Sokol na cloudu


Ad Grants jsou jen jedním z pilířů programu Google pro neziskové organizace, v rámci něhož společnost podpořila již více než čtyři tisíce českých i slovenských neziskovek. Organizace mohou díky němu bezplatně využívat i cloudovou sadu pracovních nástrojů Google Workspace, jejíž součástí jsou inteligentní a zabezpečené aplikace zaměřené na spolupráci jako Gmail, Google Meet, Dokumenty, Disk nebo Kalendář.


Moderní cloudové nástroje pro spolupráci již aktivně používají stovky neziskovek a institucí. Patří k nim například i český tělocvičný spolek Sokol, který pomocí Workspace koordinuje práci svých více než 1300 členů ze 38 žup. „Díky službám Google Workspace se nám podařilo ukázat, že i tradiční spolek, jako je Sokol, je schopen držet krok s dobou a využívat moderních nástrojů pro efektivní spolupráci,” popisuje své zkušenosti starostka Sokola Hana Moučková, která modernizaci spolku pojala jako svou prioritu.


Balet na YouTube


Kromě neziskových organizací mohou pomoc od Googlu využívat i kulturní instituce, v letošním roce například grant využil Balet Národního divadla při premiéře inscenace Spící krasavice, která se kvůli zavřeným divadlům odehrála na YouTube. Díky reklamnímu prostoru, který přední baletní soubor od Googlu získal, byl schopný oslovit diváky doslova po celém světě. Video s inscenací nasbíralo během sedmi dnů více než 70 tisíc zhlédnutí.


Na YouTube díky podpoře od Googlu pak v současné době běží například rozsáhlé kampaně Dobrého anděla, Dobrého anjela, Člověka v tísni nebo organizace Magna. Neziskovky využívající tuto podporu na svých kanálech registrují už více než 140 milionů zhlédnutí svého dobročinného obsahu.

Vzdělávací akademie pro neziskovky


Ve spolupráci s Impact Hubem nabízí Google navíc i vzdělávací program Grow with Google Academy for NGOs. Letos se do něj nově zapojilo dalších 20 neziskových organizací, mimo jiné například Unie porodních asistentek, Liga lidských práv nebo Arcidiecézní charita Olomouc. V rámci akademie se neziskovky setkávají se zkušenými certifikovanými trenéry, kteří jim předávají svou cennou digitální know how a pomáhají jim komunikovat své cíle na webu.


„Hlavním cílem je pomoci neziskovým a dobrovolnickým iniciativám tím, že je naučíme vše, co víme o digitálním marketingu, nástrojích a osvědčených postupech,” představuje tento vzdělávací program Janek Vohryzek, manažer Googlu pro startupy, export a inovace a dodává: „Díky certifikovaným expertům z oblasti nezisku můžeme nabídnout praktická školení, kterými se neziskovky mohou inspirovat v oblasti digitalizace.”

neziskovky na googlu

Podle Taťány le Moigne je digitální připravenost důležitá nejen pro byznys, ale i pro neziskový sektor. Formuje občanskou společnost a připravuje filantropii na 21. století. Proto bude český Google i nadále pokračovat v podpoře a vzdělávání neziskového sektoru.

Copyright © 2022     

Ochrana osobních údajů