Internet v roce 2019 používalo již 81 %

Čechů starších 16 let, chytrý telefon pak 70 % z nich. Téměř všichni patnáctiletí pak mají doma přístup k internetu a mohou používat mobilní telefon. Tyto a mnoho dalších informací přináší aktuální publikace ČSÚ.Počítač a internet se nachází už téměř ve všech domácnostech, které tuto technologii chtějí používat. V roce 2019 byla bez internetu již jen necelá pětina českých domácností.


Read more...

Poslanci schválili novelu zákona přinášející online finanční úřad

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu daňového řádu. Novela z dílny Ministerstva financí přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní. Stěžejní součástí této novely je legislativní ukotvení online finančního úřadu, díky kterému si poplatníci vyřeší své daňové povinnosti jednoduše z pohodlí domova nebo kanceláře.


Read more...

STUDIE: Ženy a dívky pociťují větší riziko útoků v online prostoru

Podle aktuálních výsledků Studie o chování na internetu z roku 2019, kterou Microsoft každoročně zveřejňuje při příležitosti mezinárodního Dne pro bezpečnější internet, polovina respondentů věří, že společnosti působící v oblasti technologií a sociálních sítí vytvoří nástroje, které podpoří slušné chování na internetu.


Read more...

Pozor na kyberprostor! 

Ministerstvo vnitra podpořilo prevenci proti kyberkriminalitě ve videospotech i v brožuře.


Ministerstvo vnitra podpořilo 10 nových videospotů „Pozor na kyberprostor“ i brožuru, která popisuje jednotlivé případy kyberkriminality včetně možností prevence. Zástupci Ministerstva vnitra dnes, 10.


Read more...

Nejlepší okamžiky Vint Cerfa z 50 let internetu

Poznámka editora: Při 50. výročí Internetu tento příspěvek pochází z jednoho z nejznámějších zdrojů. Ačkoli to není zahrnuto v jeho oficiálním názvu, Vint Cerf je ve skutečnosti jedním z architektů moderního internetu. Než byl internet, existoval paket. „Zasílání paketů“ bylo ve skutečnosti prvním krokem k vynálezu internetu, jak jej známe, a stalo se to dnes před 50 lety. V ten den jsme


Read more...

Aktualizace BERT - GOOGLE

volný překlad z angličtiny


Pokud se za 15 let práce ve Vyhledávání Google dozvěděl něco, je to, že zvědavost lidí je nekonečná. Každý den vidíme miliardy vyhledávání a 15 procent těchto dotazů jsou dotazy, které jsme dosud neviděli - takže jsme vytvořili způsoby, jak vracet výsledky pro dotazy, které nemůžeme předvídat.


Read more...

Sklik upravuje minimální ceny za proklik i tisíc zobrazení


V pondělí 4. listopadu 2019 dojde k úpravě minimálních cen v Skliku. Minimální cena za proklik pro vyhledávání i obsahovou síť bude nově 50 haléřů, minimální cena za tisíc zobrazení se navýší na 5 korun. Změna se projeví v nastavení přibližně 3,5 % aktuálních kampaní. Úprava cen reflektujte hodnotu reklamního prostoru a v praxi se dotkne velmi malého počtu inzerentů.


Read more...

Technostres je zabijákem produktivity, lék spočívá v rozvoji digitální kultury

Stále větší zapojení moderních technologií je průvodním jevem digitální transformace, kterou nyní lidstvo prochází. Ovšem mezi tím vlastnit nejnovější technologie a umět je efektivně využívat, je velký rozdíl. A právě tento rozdíl může znamenat, že firma v tvrdé konkurenci neuspěje.


Read more...

Nyní můžete vidět a ovládat data, která aplikace a webové stránky sdílejí s Facebookem

Volný překlad z angličtiny

Mnoho aplikací a webů je zdarma, protože jsou podporovány online reklamou. A s cílem oslovit lidi, kteří se více starají o to, co prodávají, podniky často sdílejí údaje o interakcích lidí na svých webových stránkách s reklamními platformami a dalšími službami.


Read more...

O2 Knihovna je nově dostupná nejen pro zákazníky O2 

Nabízí také více obsahu a nejširší možnosti platby. 20.8.2019 Společnost O2 se prostřednictvím O2 Knihovny stává významným hráčem na trhu s elektronickou četbou. Její nabídka je nyní dostupná úplně všem, nezávisle na tom, zda jde o zákazníka společnosti O2, nebo ne.


Read more...

Oblíbenost datových schránek stále roste 

Jejich počet překonal jeden milion Přístupnost pro mobilní zařízení, možnost jednoduchého přihlášení bez složitého hesla prostřednictvím mobilní aplikace Mobilní klíč i kompletní změna uživatelského prostředí. To vše v letošním roce přispělo k zásadnímu rozšíření datových schránek mezi občany.

Lidé už v Česku využívají 1 000 000 datových schránek. Symbolickou miliontou datovou schránku si její uživatel zřídil 5. srpna 2019. Spolu s tzv.


Read more...

Jak se využívá internet v českých domácnostech? 

Zjišťuje průzkum MPO, do kterého se může zapojit úplně každý. Jak by měl vypadat internet v domácnostech? Ministerstvo průmyslu a obchodu a firma Grant Thornton Advisory to zjišťují v průzkumu, do kterého se může zapojit každý. Výsledky poslouží jako jeden z podkladů pro přípravu nového Národního plánu rozvoje vysokokapacitních sítí (2020+). Právě teď se rozhoduje o rozvoji sítí nové generace.


Read more...

Google významně vylepšil vizuální překlad v Překladači Google

Více jazyků, automatické rozpoznávání, přirozenější texty díky strojovému učení a hlavně možnost překládat kterékoliv dvě řeči z Překladače Google mezi sebou. Třeba češtinu s thajštinou. To jsou novinky v Překladači Google.


Aplikace Překladač Google umožňuje poznávat okolní svět pouhým namířením fotoaparátu telefonu na text v cizím jazyce.


Read more...

Auta Google Street View se vracejí do Česka - po dvou letech přiveze Google i Trekker

Během jara a léta budou v Česku opět jezdit auta Google Street View, aby aktualizovala snímky v Mapách Google. Auta, která nasnímají většinu cesta po celém Česku, letos doprovodí i další technika jako na příklad Street View Trekker.


Read more...

Firmy mohou začít žádat o dotace na vysokorychlostní internet

(API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), zahájila příjem žádostí do Výzvy II programu Vysokorychlostní internet. Ve výzvě je alokována 1 miliarda korun. Výzvu vyhlásilo v únoru Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP PIK. Příjem žádostí potrvá do 8. července 2019.


Read more...

Haptické mapy od Seznam.cz se rozšiřují do celé Evropy a budou oceněny Masarykovou univerzitou za přínos v oblasti vzdělávání


Společnost Seznam.cz nově usnadňuje nevidomým cestování po celé Evropě. Na serveru Mapy.cz mohou získat speciálně upravené podklady pro ulehčení orientace pomocí hmatu. Aktuálně tedy haptické mapy pokrývají už přes 17 milionů kilometrů čtverečních.


Read more...

Mapy.cz představují novou kartu Počasí.Data čerpá od české aplikace Windy.com 

Mapová aplikace Mapy.cz české internetové jedničky Seznam.cz představuje jednu z prvních novinek pro nadcházející turistickou sezonu, kterou je karta s předpovědí počasí. Vychytávka se uživatelům od dnešního dne zobrazí v mobilu i počítači, a to v detailu konkrétního místa, a funguje celosvětově.


Read more...

Microsoft také letos podpoří rozvoj digitálních dovedností v Česku a na Slovensku

Stovky dětí a učitelů v Česku a na Slovensku mají příležitost naučit se bezplatně digitálním dovednostem. Akademie programování, společný projekt Microsoftu Česko a Slovensko a neziskových organizací Czechitas a I Ty v IT, získal pro velký úspěch i v tomto roce podporu mateřské společnosti.


Read more...

Den bezpečnějšího internetu 2019


Více než třetina českých dětí zažila v posledním roce na internetu něco, co je „obtěžovalo nebo rozhodilo“. Vyplývá to z výzkumu EU Kids Online IV, podle kterého ale děti o takovém nepříjemném zážitku řeknou rodičům jen v 28 procentech případů. Nejen na podobné statistiky se snaží upozornit Safer Internet Day neboli Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 5. února.


Read more...

Pohled statistik na internet 

V roce 2018 jsou k internetu připojeny již čtyři pětiny českých domácností (81%) a podobný podíl jich má i počítač (78 %). Největší nárůst byl zaznamenán v používání tabletu. Přibývá uživatelů, kteří k internetu přistupují prostřednictvím mobilního telefonu.


„Meziročně vzrostl podíl domácností vybavených tabletem z 24 % na 32 %. Z domácností s dětmi má pak tablet více než polovina z nich,“ uvádí předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.


Read more...

  Sněmovna schválila adaptační legislativu k GDPRPoslanecká sněmovna dnes, ve středu 5. prosince 2018, schválila v závěrečném čtení tzv. adaptační zákon k GDPR.


Read more...

Microsoft spouští bezplatné vzdělávání v nejmodernějších technologiíchDigitální transformace prakticky všech ekonomických odvětví nutí lidi neustále se učit, rekvalifikovat a získávat nové dovednosti. Držet krok s rychlým tempem technologických inovací není lehké ani pro profesionály, kteří novinky pozorně sledují. A nová generace mileniálů chce technologický vývoj co nejlépe využít ve svůj prospěch. Se zvládnutím nejmodernějších technologií pomůže i nový bezplatný vzdělávací portál Microsoft Learn.


Read more...

Etika představuje pro Úřad jednu z nejnaléhavějších strategických výzev


ÚOOÚ přináší na svých webových stránkách výběr nejzajímavějších pasáží z úvodní řeči Evropského inspektora ochrany údajů Giovanni Buttarelliho, kterou pronesl na 40. ročníku konference komisařů ochrany dat a soukromí v Bruselu.

Read more...

Evropský parlament schválil nařízení o volném pohybu neosobních dat


Evropský parlament má dobrou zprávu pro české podnikatele, kteří musí v současné době shromažďovat data zvlášť v každé zemi EU. Po obecném přístupu Rady totiž na začátku října schválil nařízení o volném pohybu neosobních dat.

 

 

Schválené nařízení se do velké míry týká českých podnikatelů.


Read more...

Branding v RTB nabízíme již na 14 doménách


Branding, který patří v onlinu k nejžádanějším reklamním formátům, mohou inzerenti Seznamu nakoupit už na 14 doménách. Formát postupně rozšiřujeme jak na naše interní weby, tak externí partnery a partnery mediálního zastupitelství.

Branding pomáhá především s budováním povědomí o značce a přitahuje pozornost lidí k probíhající kampani.


Read more...

Seznam.cz zpřístupní výhody garantovaného nákupu bannerové a video reklamy většímu počtu inzerentů  

Seznam.cz představil aktuální ceník reklamy na rok 2019. Zdraží jen několik málo reklamních pozic, konkrétně například nativní inzeráty nebo Skyscraper na domovské stránce. Většinu formátů však inzerenti i v příštím roce pořídí za stejné ceny jako letos, nebo dokonce levněji. Důvodem uchování, či dokonce snížení, cen je meziroční navýšení objemu reklamního prostoru.


Read more...

Internetové podvody: Mileniálové jsou ohroženi více než starší lidé

Na monitoru bliká zpráva, že váš počítač je vystaven bezpečnostnímu riziku či napaden virem. Nebo vám zazvoní telefon a někdo na druhé straně tvrdí, že volá z technické podpory. Jakmile na takovou výzvu zareagujete, podvodníci získají vaše hesla, osobní údaje a kontrolu nad vaším počítačem, aniž byste si toho všimli.


Read more...

Mapy.cz mají vylepšenou funkci Stopař


Po půl roce přichází turistická aplikace Mapy.cz s dalším vylepšením funkce Stopař. Novinkou je možnost volby Autopauza, která rozpozná v reálném čase, co daný uživatel právě dělá za aktivitu, a je schopná okamžitě reagovat na změnu jeho pohybu, například v momentě, kdy se člověk zastaví. Lidé mohou vychytávku používat od dnešního dne, a to prostřednictvím operačních systémů Android a iOS.


Read more...

Úřad k doporučení Komise pro volby do Evropského parlamentu


Evropská komise vydala v září doporučení, které má chránit před kybernetickými bezpečnostními incidenty a pomáhat v boji proti dezinformačním kampaním v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu 23. až 26. května 2019.
 
 
 
Podle EK je v citlivém období voleb třeba věnovat zvýšenou pozornost prevenci před kybernetickými útoky.

Read more...

PRVNÍ ÚSEK METRA POKRYT 4G SIGNÁLEM


Po necelých šesti měsících od podpisu smlouvy umožňující zahájení prací v pražském metru, spustilo dnes konsorcium operátorů 4G signál v části trasy C. Od 9,30 tak mohou cestující v úseku Muzeum – Vyšehrad využívat mobilní služby, a to jak ve stanicích, tak v tunelech mezi nimi. Komerční provoz v celém pilotním úseku Muzeum – Roztyly bude spuštěn do konce října 2018.


Read more...

   Ignite 2018: Microsoft posiluje bezpečnost a přináší AI veřejnosti


V rámci výroční konference Ignite 2018 , společnost Microsoft ukázala, jak se AI (umělá inteligence), IoT (internet věcí) a inteligentní internet věcí (edge computing) staly základem pro bezpečnější, produktivnější a inteligentnější pracoviště.

Microsoft zdůraznil potřebu vyšší bezpečnosti informačních technologií a vydal řadu bezpečnostních programů a produktů.


Read more...

Vodafone zdvojnásobí evropské pokrytí sítí internetu věcí NB-IoT


Do konce roku 2019 bude technologie 5G úzkopásmového internetu věcí NB-IoT (z anglického Narrow Band Internet of Things) dostupná na dvojnásobném množství evropských základových stanic Vodafonu. Největší mezinárodní NB-IoT síť na světě tak bude k dispozici v deseti evropských zemích, nově včetně Spojeného království, Rumunska a Maďarska.
Read more...

   O2 výrazně zrychluje pevný internet pro 1,5 milionu domácností


Read more...

   DNS servery čeká velká změna

Po více než 30 letech provozu vyžadují DNS servery po celém světě údržbu.

Současný systém DNS je z historických důvodů pomalý a neumožňuje nasadit novou funkcionalitu. Skupina výrobců DNS software BIND (ISC), Knot Resolver (CZ.NIC), PowerDNS a Unbound (NLnet Labs) proto po 1. únoru 2019 ukončí podporu některých historických implementací DNS porušujících standardy. Tato změna ovlivní jen domény, které používají nekvalitní DNS software.


Read more...

   Vylepšená textová prezentace výsledků ve vyhledávání

Vylepšili jsme textové úryvky výsledků ve vyhledávání (tzv. snippety), o kterých jsme vás informovali v srpnu. Pro uživatele to znamená, že se mu ve vyhledávání zobrazí delší a souvislejší text, který lépe prezentuje jednotlivé výsledky ve vyhledávání. Jeden z příkladů můžete vidět na obrázku.

Nové řešení využívá strojové učení a dotkne se naprosté většiny výsledků vyhledávání.

SEO- optimalizace webu

Zdroj: blog.seznam.cz


   Sdělení předsedkyně Úřadu k vyžadování souhlasu

31. srpna 2018 vydal Úřad pro ochranu osobních údajů prohlášení oddělení předsedkyně Úřadu.

Na základě poznatků z praxe a řady zveřejněných chybných interpretací se Úřad pro ochranu osobních údajů vrací k tématu vyžadování souhlasu a varuje veřejnost, že vyžadování souhlasu může být v řadě případů nadbytečné a v rozporu s obecným nařízením (GDPR).


Read more...

   UPOZORNĚNÍ - Podvodný e-mail obsahující přílohu s viry

BVV vydalo prohlášení:  Upozorňujeme naše partnery a vystavovatele na podvodný e-mail, který je psán velmi špatnou češtinou a pro oklamání využívá prvků BVV (adresy, kontakty, odkazy, loga, fotky). Dále obsahuje nebezpečnou přílohu v souboru formátu ZIP.


Read more...

Facebook - rozšíření kontroly na fotky a videa

Víme, že lidé chtějí vidět přesné informace o Facebooku, takže za poslední dva roky jsme dali přednost bojové dezinformaci. Jedním z mnoha kroků, které podnikneme s cílem omezit šíření falešných zpráv, je spolupráce s nezávislými kontrolory třetích stran , které kontrolují a vyhodnocují přesnost obsahu. K dnešnímu dni se většina našich partnerů pro kontrolu faktů zaměřila na přezkum článků. Přesto se také
Read more...

   Semináře k GDPR

Podnikatelé se mohou dozvědět více informací o nových pravidlech na ochranu osobních údajů. Pokračují semináře k GDPR. Se školním rokem začne i další série vzdělávacích akcí k novým evropským pravidlům na ochranu osobních údajů. Pět seminářů k GDPR, zejména pro živnostníky a malé podnikatele, připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s partnery.


Read more...


   Sdělení předsedkyně Úřadu k vyžadování souhlasu 

Na základě poznatků z praxe a řady zveřejněných chybných interpretací se Úřad pro ochranu osobních údajů vrací k tématu vyžadování souhlasu a varuje veřejnost, že vyžadování souhlasu může být v řadě případů nadbytečné a v rozporu s obecným nařízením (GDPR). 

Od účinnosti obecného nařízení jsou internet a e-mailové schránky lidí zaplaveny požadavky na udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.


Read more...

   Za první pololetí Češi v e-shopech utratili 51,5 miliardy korun

V uplynulém pololetí nakoupili Češi online zboží za 51,5 miliard korun. Utráceli tak opět více než za stejné období vloni, a to o 11 %. Meziroční nárůst zbrzdilo letní počasí, které přišlo do Česka prakticky už v dubnu. Údaje vyplývají z agregovaných dat nákupního rádce Heureka.cz a veřejně dostupných dat.


Read more...

   Ode dneška budou moci Češi platit prostřednictvím Google Pay v e-shopech místních značek

Do Česka, Slovenska a Rumunska ve velkém přichází možnost online placení prostřednictvím Google Pay. Zatímco placení mobilem v obchodech prostřednictvím této jednoduché a bezpečné platební metody si uživatelé už osvojili a oblíbili, online bylo touto metodou donedávna možné platit vesměs pouze u globálních partnerů.


Read more...