Představujeme nový produkt pro rodiče školáků a teenagerů na YouTube

24. 2. 2021

Zdroj:  Official Blog Česká republika

Dnešní generace starších školáků a teenagerů již v online prostředí vyrostla. Je v tomto prostředí zvyklá studovat i bavit se. Víme, že každá rodina má k používání technologií, internetu a mobilů jiný přístup. Dlouhodobě proto investujeme do ochrany rodin a dětí na YouTube – například spuštěním ryze dětské aplikace, zlepšením ochrany soukromí dětí na YouTube, omezením některých funkcí a zdokonalením věkového omezení. Dnes oznamujeme brzké spuštění nového produktu pro rodiče, kteří věří, že jejich školáci jsou již připraveni začít objevovat YouTube, ale stále si chtějí ponechat nad tímto objevováním určitou míru kontroly.


Kontrolovaný přístup k YouTube

YouTube byl od samého počátku určen uživatelům starším 13 let. Vždy jsme rodičům doporučovali, aby sledovali, na co se jejich děti dívají, pokud dětem povolí přístup k YouTube. V roce 2015 jsme vytvořili aplikaci YouTube Kids, která dětem umožňuje sledovat čistě dětský obsah. Od rodičů i dětí jsme ale postupem času zjistili, že starší školáci mají jiné divácké potřeby, které tato aplikace plně nereflektuje. V posledním roce jsme tedy společně s rodiči a odborníky po celém světě zkoumali problematiku bezpečnosti, vývoje dětí a digitální gramotnosti, což nám umožnilo přijít s beta verzí našeho nového produktu pro rodiče, v němž budou moct děti používat YouTube prostřednictvím kontrolovaného účtu Google. U tohoto účtu bude možné nastavit obsah a omezit některé funkce. Nejprve spustíme tento produkt v beta verzi a budeme službu testovat a získávat zpětnou vazbu. Tu pak využijeme pro další vývoj a zlepšování.


Nové možnosti kontroly obsahu pro rodiče na YouTube

Uvědomujeme si, že každý rodič své dítě vychovává jinak a že každé dítě je jedinečné. Proto jsme se rozhodli nabídnout rodičům možnost vybrat si ze tří různých nastavení obsahu na YouTube.

Prozkoumat: nabídne širokou škálu videí, která jsou obecně vhodná pro děti od 9 let, včetně vlogů, tutoriálů, herních videí, hudebních videoklipů, vzdělávacího obsahu a podobně

Prozkoumat další: nabídne obsah, který je obecně vhodný pro uživatele od 13 let, tzn. ještě větší množství videí a také živé přenosy ve stejných kategoriích jako v nastavení „Prozkoumat“

Většina obsahu na YouTube: nabídne téměř všechna videa na YouTube, s výjimkou obsahu s věkově omezeným přístupem, a bude zahrnovat některé citlivější kategorie, které mohou být vhodné až pro starší teenagery Pro rozhodování o tom, jaká videa do konkrétního nastavení zahrneme, využijeme kombinaci informací od uživatelů, strojového učení a lidské kontroly. Víme, že v našich systémech bude zpočátku docházet k určitým chybám, ale že se budou časem zdokonalovat. Doporučujeme rodičům, aby i nadále při používání YouTube svým dětem aktivně pomáhali a radili. Spustíme také průběžnou kampaň, v níž budou tvůrci obsahu diskutovat o tématech, jako je šikana a obtěžování, dezinformace, digitální zdraví a dalších.


Nové funkce pro rodiny

Chápeme, že je důležité najít rovnováhu mezi podporou školáků a teenagerů v získávání nezávislosti a vhodným nastavením rodičovské kontroly. Kromě volby nastavení obsahu budou mít rodiče přístup i k historii sledování a historii vyhledávání v účtu svého dítěte. Rodiče budou mít také k dispozici další možnosti kontroly v rámci aplikace Google Family Link, včetně stanovení limitu na čas strávený na YouTube. V budoucnu budeme přidávat další možnosti rodičovské kontroly, jako je například blokování konkrétního obsahu.


Pokud rodič povolí dítěti přístup na YouTube, bude to velmi podobné, jako kdyby mělo přístup na celý neomezený YouTube s tím rozdílem, že některé funkce budou vypnuté z důvodu ochrany mladších uživatelů. Nebudeme například zobrazovat personalizované reklamy nebo reklamy v určitých kategoriích. Při spuštění také zakážeme nákupy v aplikaci a funkce pro nahrávání videí a komentování. Vzhledem k tomu, že sebevyjádření a propojení s komunitou tvoří nedílnou součást nejen služby YouTube, ale i vývoje dítěte, budeme v budoucnu spolupracovat s rodiči a odborníky na přidání některých těchto funkcí tak, aby odpovídaly věku dítěte a mohly být kontrolovány rodiči.


Investujeme do YouTube Kids

Tato nová služba je určena rodičům, kteří se domnívají, že jejich děti jsou již připravené začít používat YouTube. Nicméně stále platí naše doporučení, že pro menší děti je vhodnější aplikace YouTube Kids, kterou mohou používat bezpečně samy a bez dohledu. Aplikace YouTube Kids je nyní k dispozici ve více než 80 zemích a každý týden ji využívá více než 35 milionů uživatelů. Plánujeme i nadále rozšiřovat dostupnost tohoto produktu, přidávat nové funkce i další nástroje rodičovské kontroly, jako je například možnost, po níž rodiče volají, a to aby mohli z hlavní platformy YouTube vybírat konkrétní videa a kanály, které děti mohou sledovat na YouTube Kids.


Víme, že je před námi ještě dlouhá cesta a spousta práce, pokud jde o vývoj této nové služby pro rodiče školáků a teenagerů. Doufáme, že v dlouhodobém horizontu takto budeme schopní zajistit bezpečné prostředí pro starší děti, které se budou moct věnovat svým zájmům, učit se novým dovednostem a propojovat se s vrstevníky, a zároveň nabídnout rodičům více možností, jak pomáhat dětem používat internet bezpečně.