WEB-FOTO-GRAFIKA

   Ignite 2018: Microsoft posiluje bezpečnost a přináší AI veřejnosti


V rámci výroční konference Ignite 2018 , společnost Microsoft ukázala, jak se AI (umělá inteligence), IoT (internet věcí) a inteligentní internet věcí (edge computing) staly základem pro bezpečnější, produktivnější a inteligentnější pracoviště.

Microsoft zdůraznil potřebu vyšší bezpečnosti informačních technologií a vydal řadu bezpečnostních programů a produktů. Například Microsoft Secure Score je dynamická správa, která vyhodnocuje prostředí uživatelů Microsoft 365 a dává doporučení, která mohou až třicetinásobně snížit narušení zákaznického prostředí. Microsoft Authenticator pomáhá pracovníkům zjednodušit bezpečné přihlášení a nabízí například přihlášení bez hesla.

Microsoft také podpořil svůj závazek demokratizovat přístup k AI prostřednictvím nového programu AI pro humanitární akce zaměřeného na využití možností AI pro obnovu po katastrofách, pomoc dětem, ochranu uprchlíků a vysídlených lidí a podporu dodržování lidských práv.

„V dnešní éře inteligentního cloudu a internetu věcí hledají firmy v každém oboru důvěryhodného partnera, který jim pomůže s transformací,“ říká Satya Nadella, generální ředitel Microsoftu. „Posouváme hranice AI, edge computingu a IoT, zároveň poskytujeme úplné koncové zabezpečení, které umožní každé organizaci vybudovat vlastní digitální dovednosti a v této nové době uspět,“ dodal.

Kompletní pokrytí Ignite 2018 a přehled novinek v jednotlivých oblastech najdete na této stránce.

Z představených novinek vybíráme to nejdůležitější:

Zpracování dat a umělá inteligence
Microsoft pokračuje ve zpřístupňování produktů a služeb s integrovanými možnostmi umělé inteligence, které budou prostřednictvím aplikací nové generace, osobních asistenčních služeb nebo prostřednictvím jiných rozhraní dostupné pro miliardy uživatelů. Nové služby umožní firemním zákazníkům získat maximum z jejich dat:
• Uvedením SQL Server 2019 (preview) a neustálým rozvojem služeb Azure SQL Database, Azure Data Explorer a Cosmos DB Microsoft zvyšuje schopnosti moderní datové platformy v oblasti škálovatelnosti, integrace inteligentních služeb a zabezpečení konzistentní zkušenosti při využívaní místní infrastruktury nebo cloudových služeb.
SQL Server 2019 (preview) přináší nové možnosti do oblasti zpracování velkých dat. Umožňuje uživatelům využít jakýkoliv zdroj dat od OLTP, datových skladů, business intelligence služeb až po služby umělé inteligence a pokročilé analytické služby. S těmito vylepšeními se SQL server stává centrem pro zpracování dat a získávání poznatků bez nutnosti přesouvat nebo kopírovat data z původních zdrojů.
• Služby Azure Machine Learning pomáhají datovým vědcům a vývojářům rychleji budovat a trénovat modely umělé inteligence a následně je jednoduše nasazovat. Součástí aktualizace těchto služeb je také Automated Machine Learning, který identifikuje nejefektivnější algoritmy a optimalizuje výkonnost modelů.
• Nová služba Azure Data Explorer (public preview) výrazně urychluje získávání poznatků z velkého množství dat. Uživatelům umožňuje téměř v reálném čase interaktivně analyzovat data, identifikovat anomálie a typické vzorce nebo určit zdrojové příčiny vývoje. Jedná se o výkonnou službu pro ad-hoc zpracování dat, analýzu sběrných záznamů a telemetrických dat z webových stránek, aplikací a IoT zařízení.

Infrastruktura, internet věcí a edge computing
Informační technologie jsou všudypřítomné, zároveň jsou často distribuované napříč vzájemně propojenými zařízeními, koncovými zařízeními, dostupné v různých regionech světa. Zařízení vybavené dovednostmi umělé inteligence dokážou predikovat, učit se, hovořit a ovládají další činnosti. To umožňuje nové vlny inovací díky využití inteligentního cloudu a inteligentního internetu věcí. Microsoft zpřístupňuje pokročilé IoT a řešení pro inteligentní internet věcí pro zákazníky, kteří mají zájem aplikovat nové scénáře využití i v oblastech s nestabilním připojením.
Azure Digital Twins je nové řešení dostupné v rámci IoT platformy, které umožňuje zákazníkům a partnerům vytvářet komplexní digitální modely fyzického prostředí.
• Další novinka, Azure Data Box Edge (public preview), představuje síťové zařízení, které umožňuje předzpracovaní dat „at the edge” (na koncovém zařízení) s využitím machine learning algoritmů a následně jejich efektivní přenos do cloudu.
• Jedním z klíčových oznámení je připravované uvolnění nové verze Windows Server 2019, která pokračuje v úzké integraci místní infrastruktury s cloudovými službami Microsoft Azure při budovaní hybridních scénářů. Uživatelé využitím vícero vrstev zabezpečení infrastruktury snižují bezpečnostní rizika.

Kybernetická bezpečnost
Společnosti věnují neustále čas a zdroje na to, aby se ochránily (případně zotavily) z kybernetických útoků. Provozují množství komplexních, oddělených nástrojů, což ve výsledku může poskytovat další prostor útočníkům, kteří se navíc neustále vyvíjejí. Microsoft nabízí jedinečnou příležitost pomoci a představuje řešení, která umožňují IT oddělením rozšířit svoje bezpečnostní schopnosti o využití inteligentního cloudu. Pro úspěšnou podporu zákazníků se společnost Microsoft zaměřuje na tři oblasti:
Využití globální škály při zajištění bezpečnosti: Více než 3 500 bezpečnostních odborníků využívají každý den technologie umělé inteligence pro analyzování více než 6,5 bilionů signálů z celého světa. Kromě globální infrastruktury chránící zákazníky po celém světě, Microsoft provozuje i dvě unikátní centra Cyber Defense Operations Center a Digital Crimes Unit, která pomáhají zvyšovat kybernetickou bezpečnost.
Vyspělé bezpečnostní technologie: Zákazníci mají možnost využít technologie pro end-to-end ochranu, detekci a řešení ohrožení, které představuje Microsoft Threat Protection. Ten pracuje napříč emailem, PC, identitou a infrastrukturou v rámci řešení Microsoft 365. Zároveň je zákazníkům umožněno nastavit přihlašování bez použití hesla s využitím aplikace Microsoft Authenticator. V neposlední řadě mohou také využít reportů Microsoft Secure Score pro zhodnocení stávajícího stavu a získání doporučení pro zvýšení bezpečnosti.
Partnerství pro kybernetickou bezpečnost: V oblasti bezpečnosti nejde pouze o technologie a jejich provozování, a proto Microsoft spolupracuje s technologickými společnostmi, vládními organizacemi a demokratickými institucemi.

Microsoft 365
Je to již více než rok, co společnost představila Microsoft 365 – ucelené, chytré a bezpečné řešení umožňující uživatelům podporovat růst organizací, ve kterých pracují. V rámci konference Ignite byla oznámena celá řada novinek, které pomohou organizacím zvyšovat produktivitu a efektivitu uživatelů.
Windows Virtual Desktop: Cloudová služba využívající platformu Azure, která poskytuje víceuživatelské řešení s Windows 10 optimalizované pro Office 365 ProPlus. S Windows Virtual Desktop je možné nasadit Windows a Office na Azure během několika minut. 
Rozšíření možností Microsoft Teams: Oznámené novinky nejdynamičtějšího produktu v rámci Microsoft 365 se týkají nových možností schůzek, integraci funkcí z řešení StaffHub, dostupnost různých typů zařízení podporujících Teams, rozšířené možnosti správy a mnoho dalšího.
Využití funkcí umělé inteligence (AI): Byl představen Microsoft Search – technologie měnící způsob, kterým organizace vyhledávající informace napříč jimi využívanými aplikacemi – od Outlooku, přes PowerPoint, Excel, Sway, Microsoft Teams, Office.com, až po Sharepoint. Dalšími funkcemi jsou Rozostření pozadí v Teams meetings, které používá technologie Face recognition, AI funkce v Excelu nebo funkce Ideas v Office.

Office 2019 je všeobecně dostupný pro Windows a Mac
V pondělí 24. září bylo také oznámeno uvedení Office 2019 pro Windows a Mac na trh. Office 2019 představuje nové verze lokálně instalovaných produktů Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Project, Visio, Access a Publisher. Office 365 ProPlus, verze Office propojená s cloudem, poskytuje nejlepší možnosti produktivity a bezpečnosti ve spojení s nejnižšími náklady celkového vlastnictví (TCO). Nicméně pro zákazníky, kteří nejsou pro nasazení cloudu připraveni, poskytuje Office 2019 nové možnosti a vylepšení pro koncové uživatele i pro správce IT. Nové možnosti jsou výběrem ze seznamu vlastností, které byly přidány do Office 365 ProPlus v průběhu minulých tří let. Office 2019 je trvalou licencí a do budoucna nebude rozšiřován o nové funkce a vlastnosti. Více o Office 2019.